Wiele razy na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat skutecznego zabezpieczenia lakieru samochodowego przez zniszczeniem i uszkodzeniami. Dzisiaj napiszemy o chyba najskuteczniejszej metodzie, jaką jest oklejanie nadwozia samochodu za pomocą specjalnej folii. To metoda najbardziej trwała i wydaje się, że najbardziej skuteczna. Dlaczego? Odpowiedź w tekście.

Stan lakieru ma ogromny wpływ na wartość samochodu. Nie ma się co oszukiwać – świetnie utrzymany samochód, w idealnym stanie technicznym, będzie mniej atrakcyjny dla kupującego, jeśli będzie miał zniszczony lakier.
Na współczesnych samochodach widać całe mnóstwo różnej maści uszkodzeń. Kiedyś nie było tyle aut, na których łuszczy się lakier bezbarwny. Współczesne lakiery są też znacznie łatwiejsze do zadrapania. Niektóre matowieją. To wszystko sprawia, że auto robi się mniej atrakcyjne. I traci na wartości.
Współczesne lakieru są znacznie bardziej delikatne od tych, które stosowano jeszcze kilkanaście lat temu. Dlaczego? Zmienił się skład lakierów. Wyeliminowano z nich szkodliwy ołów i inne składniki. Z jednej strony ma to pozytywny wpływ na zdrowie lakierników i na środowisko. Ale z drugiej – skutkiem ubocznym jest niższa odporność lakierów na uszkodzenia.
Warstwy lakiernicze, stosowane obecnie, są też cieńsze, niż w samochodach, które opuszczały fabryki kilkanaście lat temu. Dlaczego? Chociażby ze względu na koszty i nakład pracy (też koszty). Lakierowanie kosztuje bardzo dużo.

Jak naprawić schodzący lakier klar?

Jak naprawić schodzący lakier klar?

Jest jeszcze inna sprawa, którą ktoś może nazwać teorią spiskową. Ale to nie jest teoria spiskowa, tylko zwykły marketing. Żadnemu producentowi samochodów nie zależy na tym, żeby jego auto wyglądało pięknie i nie było skorodowane przez 20 lat eksploatacji. Co producent z tego ma? Nic. Auto ma być piękne i nieskorodowane przez maksymalnie 7 lat. Potem byłoby najlepiej, gdyby trafiło na złom. A klient powinien kupić nowe auto. Dotyczy to całego szeregu współczesnych produktów, nie tylko samochodów.

Folia na lakier – najskuteczniejsze zabezpieczenie lakieru samochodowego

Właściciele aut otrzymali pomoc od producentów kosmetyków do autodetailingu. Początkowo do ochrony lakieru służył wosk. Niektórzy klienci woleli wosk naturalny, inni syntetyczny.

Wosk zapewnia piękny połysk i chroni karoserię przed korozją. Jest hydrofobowy.
Ale…
Po krótkim czasie pokrywa się kurzem. Nie jest odporny na zarysowania. Najlepszy wosk nie wytrzymuje dłużej, niż 3 miesiące. Nałożenie wosku wymaga odpowiednich warunków do pracy i poświęcenia minimum 2 godzin czasu.
Potem na rynku pojawił się kolejny produkt. Powłoki kwarcowe i ceramiczne. Ich położenie było wielokrotnie droższe, od położenia wosku. I najlepiej, powierzyć ich położenie specjalistom.

Jednak w zamian za to powłoki ceramiczne/kwarcowe zapewniają ochronę lakieru nawet na 5 lat (przy odpowiednim odświeżaniu go specjalnymi środkami). Powłoki ceramiczne / kwarcowe chronią przed drobnymi zarysowaniami (np. gałęziami) i zapewniają piękny połysk. Ale mocniejsze zarysowania czy też ptasie odchody mogą powodować ich uszkodzenia. Co prawda, w przypadku długo zalegających na nadwoziu ptasich odchodów, wyblaknie tylko warstwa ceramiczna, a nie lakier. Ale jednak takie miejsce trzeba naprawić.

Niemniej jednak powłoki kwarcowe/ceramiczne to świetny sposób zabezpieczenia lakieru i nadania samochodowi pięknego wyglądu.


Zobacz profesjonalne metody ochrony lakieru w firmie detailingowej:

-> Powłoka ceramiczna Warszawa
-> Powłoka kwarcowa Warszawa


I w końcu zaczęto stosować nową metodę, czyli oklejanie lakieru samochodowego folią.
Czy nową? Może nie jest to dobre słowo. Metoda ta przecież istniała od dawna. Tylko stosowano ją w innym celu. Jakim? Reklamowym.
Na początku reklamy na samochody przedstawicieli handlowych, handlowców czy na taksówki naklejano w formie prostokątów, na drzwi i na przednią maskę. Z czasem zaczęto stosować inne rozwiązania i w końcu oklejano całe auta.
Kiedy pojazdy pofirmowe szły do sprzedaży, to zrywano z nich folię. I okazywało się, że pod spodem jest nienaruszony lakier. Pomimo tego, że auto po przedstawicielu handlowym mogło być w fatalnym stanie technicznym, to jego lakier był idealny.

Ochrona lakieru folią polega na dokładnym pokryciu całego nadwozia specjalną, przezroczystą folią ochronną. Stosuje się folie tak zwane lejące. Czyli? Po podgrzaniu folia robi się jak woda, dzięki czemu osoby nakładające taką folię w studiu detailingu, mogą bez problemu okleić każdy, nawet najbardziej skomplikowany element nadwozia. Folię docina się na jeden element blacharski nadwozia, podgrzewa suszarką albo innym urządzeniem i okleja.

Jest wiele metod, które stosują specjaliści. Jedna z nich polega na tym, że folię zaczyna się nakładać od środka oklejanego elementu. Następnie, za pomocą specjalnych szpatułek, kierowanych na zewnątrz, usuwa się powietrze i przykleja się kolejne części folii.

Przed nałożeniem folii na nadwozie, nadwozie musi być odpowiednio przygotowane. Trzeba je dokładnie oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń (zdekomtaminować), odtłuścić i użyć specjalnego środka, który zwiększa skuteczność kleju, jakim pokryta jest folia od spodu.

Oklejanie samochodu folią – jakie zalety?

Zalet jest mnóstwo.

-> Folia tworzy dodatkową warstwę ochronną, pokrywającą cały lakier. Chroni zatem przed zadrapaniami, ptasimi odchodami, wodą, owadami, kwaśnymi deszczami.
-> Folia ochronna chroni przed lekkim gradem, albowiem w pewnym stopniu amortyzuje uderzenia.
-> Folia ochronna chroni przed małymi kamieniami, wyrzucanymi w powietrze przez koła. W każdym aucie, na skutek ich działania, zmasakrowana jest przednia część maski.
-> Nie trzeba serwisować folii ochronnej.
-> To bardzo trwała forma zabezpieczenia – wytrzyma kilkanaście lat.
-> Folię można zawsze usunąć z nadwozia. Tymczasem warstwę ceramiczną można usunąć tylko mechanicznie, ścierając ją.
-> Folia zapewnia świetną ochronę przed korozją. Dlatego warto nią okleić progi auta. I co ciekawe, na progi i dolne części nadwozia można stosować grubszą folię, żeby lepiej amortyzowała uszkodzenia.


Folię warto nałożyć na nowe auto (odpowiednio przygotowane). Ale można nią także okleić kilkuletni samochód. Trzeba tylko odpowiednio przygotować jego lakier. Na pewno nie powinno być na nim żadnych śladów korozji, nawet najmniejszych.

Zobacz także: jak robią to profesjonaliści w studiach autodetailingu?

-> Ochrona lakieru Warszawa – przy użyciu folii
-> Zabezpieczenie lakieru Warszawa folią
-> Folia ochronna na samochód Warszawa

Folia zapewnia skuteczną ochronę lakieru samochodowego przez wiele lat. Auto przez długi czas będzie wyglądać świetnie. Kiedy przyjdzie do sprzedaży, jego lakier będzie idealny, bez zadrapań, plam, wyblaknięć i odprysków na przedniej masce.

oklejanie lakieru folią folia na lakier zabezpieczenie lakieru https://www,motorewia.pl

oklejanie lakieru folią folia na lakier zabezpieczenie lakieru https://www,motorewia.pl

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się