W ostatnich 5 latach, bardzo popularna stała się eko-jazda. Ciągle rosnące ceny paliwa zmuszają kierowców do poszukiwania oszczędności, a umiejętna eko-jazda pozwala zaoszczędzić od 5- 25 % zużywanego paliwa. W perspektywie roku daje to konkretną sumę oszczędności w budżecie domowym. Czy zatem warto uczyć się oszczędnej jazdy i korzystać z pojazdu ekonomicznie?

Na czym polega eko jazda?

Technika jazdy ekonomicznej wiaże się z naszymi umiejętnościami hamowania silnikiem, z szybką zmianą biegów czy dynamicznym przyspieszaniem. W eko-jeździe ważna jest również umiejętność przewidywania sytuacji na drodze i zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. Jest to jazda ekonomiczna i zarazem ekologiczna. Taka postawa za kierownicą wpływa nie tylko na poprawę bezpieczeństwa na drogach ale również na poprawę jakości środowiska. Jeżdżąc ekologicznie ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery a przy tym ekonomicznie oszczędzamy na zużyciu paliwa.

Zasady ecodrivingu

W eko-jeździe podstawowe znaczenie odgrywa taktyka jazdy. Podstawowymi zasadami takiej jazdy jest energiczne przyspieszanie, włączanie wyższego biegu najszybciej jak się da, hamowanie silnikiem zamiast ostrego hamowania w ostatniej chwili. Główną zasadą w eko- jeździe jest płynna i zrównoważona jazda. Polega ona na płynnym poruszaniu się po drodze oraz unikaniu zbędnego ryzyka tak, aby wyeliminować zbędne przyspieszenia i hamowania. W eko jeździe należy również zadbać o stan techniczny samochodu, o stan ogumienia i ilość powietrza w kołach.

Gdzie można się nauczyć eko-jazdy?

W ostatnim czasie powstają szkoły doskonalenia jazdy samochodem np. driveracademy.pl, które specjalizują się w kursach z zakresu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy, kursy jazdy na płycie poślizgowej. Szkolenia te skierowane są do wszystkich kierowców, którzy chcą poznać tajniki takiej jazdy. Kursy bezpiecznej jazdy prowadzone są przez trenerów z zakresu motosportu i doskonalenia techniki jazdy. Instruktorzy posiadają przeważnie wieloletnie doświadczenie i licencje rajdowe lub wyścigowe.

eko-jazda

eko-jazda.jpg

Doskonalenie techniki jazdy podczas zajęć pozwala w pełni zapoznać się z możliwościami naszego samochodu oraz uczy płynności jazdy. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć zużycie paliwa i elementów eksploatacyjnych samochodu. Nie każdy z nas wie, że odpowiednia pozycja za kierownicą może pomóc nam w prowadzeniu auta a często nawet uratować życie. Oprócz tego na eko-jazdę wpływ ma sam rozruch samochodu.

Auto powinno być odpalane bezpośrednio przed jazdą, nie powinno się pozostawiać go na biegu neutralnym, żeby np. odśnieżyć samochód. Nie każdy z kierowców wie, że takie odpalanie samochodu w terenie zabudowanym jest mandat w wysokości 100 złotych. Oprócz tego taki jałowy bieg bardzo źle wpływa na silnik, który najlepiej się rozgrzewa podczas jazdy. Na szkoleniu techniki jazdy kierowcy uczą się również szybkiego ruszania i nabrania odpowiednio szybko prędkości przy możliwie szybkich zmian biegów. Na kursie bezpiecznej jazdy w Warszawie można również nauczyć się odpowiedniego hamowania silnikiem, które jest ważne w eko-drivingu. Hamowanie takie wymaga od nas umiejętności przewidywania sytuacji na drodze. Możemy wtedy odpowiednio wcześnie redukować prędkość przy jednoczesnej zmianie biegów na niższy. Na szkoleniach można się również dowiedzieć jak niebezpieczna jest jazda na luzie i jak duże jest wtedy zużycie paliwa.

Czy warto uczyć się eko-jazdy?

Korzyści płynące z nauki ekonomicznej jazdy są bardzo duże. Uczestnicy kursu bezpiecznej jazdy Warszawa mają możliwość poznania wielu zasad eco-drivingu, które pozwolą im na oszczędną i bezpieczną jazdę. Wszystkie zasady eko-jazdy są słuszne i dlatego warto się do nich stosować. Pomimo wielu plusów płynących z takich szkoleń, okazuje się, że bardzo ciężko jest zmienić nawyki i przyzwyczajenia kierowców, dlatego takie szkolenia powinni przechodzić wszyscy, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z jazdą samochodem.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się