W sprzedaży pojawiły się chemiczne środki do naprawy uszczelki pod głowicą. Kosztują od 70 do 250 złotych za opakowanie. Czy takie chemiczne środki do naprawy uszczelki pod głowicą działają? Czy warto kupić chemiczny środek do naprawy uszczelki pod głowicą? Czy można samodzielnie naprawić uszczelkę pod głowicą, korzystając z nowoczesnego środka chemicznego, który wlewa się do układu chłodzenia?

W reklamie jednego z tych środków występuje określenie „cud”, „cud w niebieskiej butelce”. Tak rzekomo nazywają go mechanicy…
Pamiętaj. Cudów doświadczali jedynie święci i to tylko w religii katolickiej.
W islamie i buddyzmie pojęcie cudu jest nieznane.
Twój samochód nie potrzebuje cudu, tylko nowej części i mechanika, który wie, gdzie i jak ją zamontować.
Zaskoczony? Rozczarowany? Myślałaś/eś że wynalazek w butelce jest w stanie dokonać cudu i naprawić Twoją uszczelkę pod głowicą? Nie, nie jest.

To moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać. Każdy ma prawo stosować w swoim aucie, co tylko chce. Jako dziennikarz z wieloletnim stażem i pewnym pojęciem o technice motoryzacyjnej (dobre pojęcie to może mieć mechanik z 40-letnim stażem) mogę powiedzieć, że według mnie nie ma cudownych środków, które mogą naprawić uszczelkę pod głowicą.
Dlaczego? Poniżej wyjaśnienie.

Chemiczne środki do naprawy uszczelki pod głowicą – dlaczego pojawiają się na rynku?

Moim zdaniem wytłumaczenie jest proste.

Naprawa uszczelki pod głowicą jest bardzo droga. Żeby dostać się do uszczelki pod głowicą, trzeba zdemontować układ dolotowy (w tym turbinę) i rozpiąć szereg czujników. Rozłączyć świece zapłonowe/cewki zapłonowe i świece żarowe w dieslach. Zdemontować wtryskiwacze.
Zdjąć pokrywę zaworów, cały układ zaworów, napęd rozrządu. Trzeba usunąć płyn chłodniczy i olej silnikowy. Trzeba usunąć resztki starej uszczelki pod pokrywą zaworów i resztki uszczelki pod głowicą. Głowicę i blok silnika trzeba przeczyścić i planować (szlifować).
Montaż wymaga zastosowania nowych szpilek (śrub), nowego paska/łańcucha rozrządu, nowej pompy cieczy chłodzącej, nowej uszczelki pod głowicą i pod pokrywą zaworów, wypłukania układu chłodzenia i układu smarowania, a potem zalania ich nowym płynem chłodniczym i olejem silnikowym. Nic zatem dziwnego, że wymiana uszczelki pod głowicą jest bardzo droga.
Co bardzo ważne. Sama naprawa to nie wszystko. Trzeba jeszcze znaleźć przyczynę uszkodzenia. Może nią być przegrzewanie silnika na skutek awarii układu chłodzenia.

Koszt wymiany uszczelki pod głowicą może być bardzo wysoki. 1000 – 1500 złotych. Plus części.
Nic zatem dziwnego, że zawsze znajdzie się chętny, który wyda 70, nawet 200 zł na cudowny środek do naprawy uszczelki pod głowicą. Bo to niewielka część tego, co trzeba zapłacić za wymianę uszczelki pod głowicą.
I na tym się skończy.

Photo by Ivan Radic on Foter.com

Photo by Ivan Radic on Foter.com

UPG5

Dlaczego płyn do naprawy uszczelki pod głowicą nie może zadziałać?

Przeciętny Polak korzysta z kilkunastoletniego auta. Awaria uszczelki pod głowicą pojawia się najczęściej w autach z większych przebiegiem. Chyba, że silnik jest stale przegrzewany na skutek awarii układu chłodniczego.

W autach, które obecnie mają od kilku do kilkunastu lat, stosowano kompozytowe uszczelki pod głowicę silnika.

Jak zbudowana jest kompozytowa uszczelka pod głowicę?
Podstawą jest trzpień ze stali nierdzewnej. Trzpień z obu stron jest pokryty kompozytowymi blachami z grafitu. Dodatkowo stosuje się pierścienie ogniowe z metalu, które mają za zadanie uszczelnianie komór spalania. Elementy kompozytowe mogą pęcznieć w kontakcie z płynem chłodzącym.

Co zatem może tutaj „naprawić” cudowny płyn do naprawy uszczelki pod głowicą?

Czy uszczelni kompozyt? Czy w jakikolwiek sposób spowoduje, że ten spęcznieje? Nie. Kompozyt sam pęcznieje na skutek kontaktu z płynem chłodniczym.
Czy uszczelni kanały olejowe, z których przecieka olej do układu chłodzenia? Nie, bo wlewa się go do układu chłodzenia, a nie do układu smarowania.

Na opakowaniu jednego cudownego środka jest napisane: „środek na uszczelnienie wycieków płynu chłodniczego”. Czyli może „zapchać” (bo trudno to nazwać naprawą) miniaturową dziurkę w chłodnicy.

Zatem podsumowując: nie ma cudownych środków, które w cudowny sposób naprawią Twoją metalowo – kompozytową uszczelkę pod głowicą. Polski mechanik nie złapie się za głowę i nie powie: Panie, ja przez ten cudowny płyn stracę pracę, dochody i klientów. Mechanik może co najwyżej położyć się na podłodze warsztatu i wierzgać w powietrzu nogami ze śmiechu.

Przeczytaj również: Ubywanie płynu chłodniczego – gdzie szukać wycieków?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się