Jak wybrać i kupić bezpieczny akumulator? Jak go zamontować, aby nam niezawodnie służył? Podajemy kilka cennych wskazówek.

Bezpieczny akumulator to przede wszystkim taki, który nas nie zawiedzie. Dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzać jego stan. W tym celu wystarczy użyć prostego miernika elektrycznego. Prawidłowe napięcie akumulatora powinno mieścić się w granicach między 13,5 a 14,5 V. Jeśli jest niższe, trzeba go doładować prostownikiem, a jeśli wynosi poniżej 10,5 wymienić na nowy.

Za rozładowanie lub niedoładowanie akumulatora mogą też odpowiadać inne urządzenia w samochodzie, lub uszkodzony alternator. Ten ostatni przypadek jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może spowodować, że samochód zgaśnie nam podczas jazdy na skrzyżowaniu lub na autostradzie. Dlatego warto udać się do profesjonalnego warsztatu, gdzie specjaliści wykluczą lub naprawią taką usterkę. Znajdziecie go łatwo np. przez serwis BATTERY POINT.

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę akumulatora, należy koniecznie sprawdzić, jakie parametry zaleca producent. Najważniejsze to: napięcie, pojemność w Ah, biegunowość oraz wymiary (często zdarza się, że ktoś wybiera zamiennik, który po prostu nie mieści się pod maską lub nie ma możliwości jego zamocowania). Jeśli nie mamy instrukcji, wystarczy wejść na stronę batterypoint.pl, gdzie specjaliści dobiorą optymalny akumulator do modelu i wersji silnikowej samochodu, a nawet umówią jego wymianę w najbliższym warsztacie.

Niezmiernie ważny i niestety często pomijany jest sposób mocowania akumulatora. Zdarza się, że producenci samochodów umieszczają baterie w miejscach trudnodostępnych i stosują dodatkowe zabezpieczenia przed przesuwaniem. Luźny akumulator może spowodować uszkodzenie innych urządzeń, a w konsekwencji doprowadzić nawet do wypadku.

Współczesne samochody wymagają dodatkowo podtrzymania napięcia podczas wymiany akumulatora w celu zachowania parametrów urządzeń i czujników zapisanych w komputerze sterującym. Aby bezpiecznie dokonać wymiany, powinniśmy więc zaopatrzyć się w drugi akumulator lub prostownik, który będziemy musieli podłączyć przed odłączeniem klem.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest adaptacja akumulatora przez urządzenie OBD. To nic innego jak zaktualizowanie parametrów nowej baterii w komputerze sterującym pojazdu. Dzięki temu zabezpieczymy go przed niedoładowaniem, przeładowaniem, a w konsekwencji przyspieszonym zniszczeniem.

Inter Cars to największy importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz innych pojazdów użytkowych w Europie Środkowo – Wschodniej.
Dysponuje ponad 250 punktami sprzedaży, co zapewnia szybkości i dostępność logistyczną wszystkich towarów i usług. W projekty Inter Cars wchodzą m.in.:
Battery Point – platforma, na której znajdziesz najlepszy akumulator dla Twojego samochodu i umówisz się na profesjonalną wymianę w najbliższym warsztacie.
Motointegrator to wyszukiwarka serwisów samochodowych i usług motoryzacyjnych dla kierowców. Narzędzie promocji i komunikacji z klientem dedykowane warsztatom. Z Motointegrator.com współpracuje ponad 14 500 warsztatów w 8 krajach w Europie, w tym 10 000 warsztatów w całej Polsce.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się