Kierowcy nie lubią mądrych rad. Wielu z nich uważa, że po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów wiedzą już wszystko, zwłaszcza o jeździe samochodem. Ale tak nie jest, a nawet doświadczony kierowca powinien uzupełniać swoją wiedzę. Bo pomimo wieloletniego doświadczenia i on może popełniać błędy oraz ulegać mitom, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wpływa na nie wiele czynników. 

Poza sprawnym pojazdem, na bezpieczeństwo jazdy wpływa przede wszystkim umiejętność podejmowania trafnych decyzji przez kierowcę.

Poniżej prezentujemy pięć powszechnych przekonań, które warto zmienić, by zmniejszyć ryzyko kolizji i wypadku.

jazda-samochodem

1. Maksymalne wciśnięcie hamulca spowoduje natychmiastowe zatrzymanie

Hamowanie to jeden z najczęściej wykonywanych manewrów w czasie poruszania się po drogach. Wielu kierowców nie podchodzi jednak do tej kwestii zbyt poważnie, co skutkuje często kolizjami lub wypadkami drogowymi. W sytuacji awaryjnej większość osób odruchowo dociska z całej siły hamulec. Jak się okazuje nie jest to najskuteczniejszy sposób na szybkie zatrzymanie pojazdu. Przeprowadzane testy wykazały, że w pierwszym etapie hamowania najlepiej jest wcisnąć zarówno hamulec jak i sprzęgło równocześnie. W ten sposób zostaje uruchomiony ABS, który powala na zatrzymanie samochodu na granicy poślizgu. Dopiero później dobrze jest skupić się na dociskaniu samego hamulca.

hamowanie

2. Do wyprzedzania wystarczy tylko lewe lusterko

Wyprzedzanie to manewr, w trakcie którego należy zachować szczególną ostrożność. Niewłaściwie wykonany manewr wyprzedzania stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy upewnić się, czy  kierowca jadący za nami również nie rozpoczął manewru wyprzedzania. W tym celu na kursach prawo jazdy zawsze zaleca się sprawdzenie sytuacji na drodze w lewym lusterku.Niewielu kierowców pamięta o tym, aby spojrzeć w lusterko wsteczne.  Specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa udowadniają jednak, że korzystanie w trakcie manewru wyprzedzania z obu lusterek jest najpewniejszym sposobem na to, by we właściwym momencie dostrzec samochód, które zaczyna również wyprzedzać.

Autostrada

3. Wciśnięcie gazu w połowie zakrętu ułatwia z niego wyjście

Choć wiele osób zaleca, by znajdując się w połowie zakrętu wcisnąć pedał gazu, takie działanie nie w każdej sytuacji da pożądany efekt. Dlaczego?

Tego dowiecie się Państwo, czytając pełną wersję artykułu, w którym obalone zostają również dwa inne, powszechne mity na temat jazdy samochodem:
http://www.auto-szyby.pl/pl/137/prawdy_i_mity_na_temat_bezpiecznej_jazdy_samochodem

Zapraszamy do przeczytania!

wypadki-drogowe

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Photo credit: wve / Foter / CC BY-SA
Photo credit: We have moved! Please visit /highwaysengland / Foter / CC BY

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z szeregiem redakcji i firm, między innymi z Motointegrator, Autofakty, Allegro.pl (dział poradniki) itd. Zawsze jestem otwarty na ciekawą współpracę. Jest mi niezwykle miło, że odwiedzacie Państwo moją stronę. Kontakt: redakcja@motorewia.pl