Każdy początkujący kierowca powinien uświadomić sobie, że pozytywne zdanie egzaminu na prawo jazdy nie czyni z niego profesjonalisty. Wielu z nich myśli jednak inaczej dokonując tym samym brawurowych manewrów lub znacząco przekraczając prędkość na publicznych drogach, co często skutkuje tragicznymi konsekwencjami.

Upublicznione przez Polską Agencje Prasową badania pokazują, że większość kierowców, w wieku od 18-24 lat, uważa za zasadne zwiększenie ilości przywilejów dla kierujących pojazdami. Duża część z nich uważa też że, szybka jazda może być zarazem bezpieczna. Dlatego, szczególnie na początku, powinni oni minimalizować ryzyko i wdrażać w swój model jazdy mądre nawyki. Oto 4 porady dla początkującego kierowcy, dzięki którym jezdnie staną się lepszym miejscem.

1. Odpowiednia komunikacja kluczem do progresu

Elementarną zasadą bezpiecznego ruchu ulicznego jest myślenie nie tylko o sobie, ale również o innych jego uczestnikach. Dlatego wszelkie formy informowania innych o zamiarze wykonania manewrów są bardzo ważne, gdyż inny kierowca jest w stanie dostosować swój sposób jazdy do zaistniałej sytuacji. Używanie kierunkowskazów na zakrętach i rondach, jazda na suwak, sygnalizowanie zmiany pasa ruchu – to skuteczne i bezpieczne sposoby poruszania się.

Świetnym nawykiem jest również zachowanie kultury na drodze, które nie powinno wynikać z wyuczonych na kursie przepisów tylko ze zwykłej przyzwoitości. Kulturalny kierowca podziękuje odpowiednim gestem ręki, kiedy inny uczestnik ruchu mimo pierwszeństwa zatrzyma się by umożliwić mu jazdę. Jeśli kierowca nie zacznie jechać mimo pojawienia się zielonego światła na sygnalizatorze, można ,,obudzić” go krótkim naciśnięciem klaksonu. Jeśli ta czynność usprawni ruch i nie jest nadużywana, nie ma w tym nic nieuprzejmego.

2. Nie przejmuj się innymi

Kierowcy, którzy nie dawno zdali egzamin, jeszcze przez długi czas będą nabierać doświadczenia, które pozwoli im w pełni rozwinąć swoje zdolności kierowania samochodem. Na kursach prawa jazdy, jeździ się z instruktorem, który częściowo myśli za kursanta. Świeżo upieczony kierowca będzie powoli przyzwyczajał się do polegania tylko na sobie, co w połączeniu ze stresem może spowodować mnóstwo nerwowych i nieprzewidywalnych zachowań.

Niecierpliwość innych uczestników ruchu sprawi, że będą na niego trąbić lub go wyprzedzać, gdy zobaczą, że ma problemy z ruszeniem na zielonych świetle lub notorycznie gaśnie mu silnik. Trening czyni mistrza, więc oglądanie się na innych nie powinno wchodzić w grę.

Sprawdź także jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę oraz jak zdjąć tablicę rejestracyjną.

3. Zwracaj uwagę na zmiany

Poruszając się ciągle tymi samymi drogami zapomina się o patrzeniu na znaki i zaczyna się jeździć na pamięć. To jest błąd. Dobry kierowca patrzy na znaki drogowe, bo zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one się zmienić w celu usprawnienia płynności ruchu lub ze względu na przeprowadzane modernizację.

4. Zachowuj się odpowiedzialnie

Jadąc po drogach często można spotkać kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo lub wyprzedzają innych używając do tego części jezdni przeznaczonej dla pojazdów uprzywilejowanych. Dobrym przykładem jest używanie pasa awaryjnego na autostradzie. Nieodpowiedzialni kierowcy, chcący skrócić sobie drogę, blokują pas, który ma służyć do szybkiego dostania się służb medycznych na miejsce ewentualnego wypadku. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, dlatego każdy kto bezpodstawnie blokuje pas awaryjny, może być współodpowiedzialny za inwalidztwo lub śmierć ofiar tego zdarzenia. Dlatego mobilizacja do przewidywania skutków własnych zachowań nie powinna włączać się tylko na widok funkcjonariuszy policji lecz zawsze gdy wsiada się za kółko.
Szukaj więcej porad na Porady.org.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się