Ubezpieczenie OC – jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów, autobusów, ciężarówek, motocykli, a nawet przyczep. Cena, jaką kierowcy płacą za ubezpieczenie OC, to jedna ze składowych łącznych, rocznych kosztów utrzymania samochodu. W wielu przypadkach, koszt ubezpieczenia OC jest bardzo wysoki i istotnie, podnosi koszty eksploatacji auta. Czy można zmniejszyć koszt OC? Jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) uratowało wiele osób od kompletnego bankructwa. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie koszty musiałby ponieść sprawca wypadku, który zniszczył drogi samochód niewinnej osoby, a u niej samej spowodował obrażenia. To wszystko trzeba by pokryć z własnej kieszeni.
I odwrotnie. Dzięki ubezpieczeniu OC ofiary wypadków mają pewność, że koszty ich leczenia, a także przywrócenia sprawności ich pojazdu, zostaną sfinansowane przez zakład ubezpieczeń, w którym OC wykupił sprawca.

OC wykupowane jest na pojazd, nie na osobę. I tutaj niezwykle ważna jest kontynuacja ubezpieczenia. Za wszelakie przerwy trzeba naprawdę, sporo zapłacić.
Niestety, pomimo obowiązku opłacania ubezpieczenia OC, są kierowcy, którzy tego nie robią. Ilu ich jest? Nie tak mało. W 2018 roku w Polsce było zarejestrowanych 22,5 mln samochodów osobowych. Zgodnie z danymi Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ok. 200 – 250 tys. samochodów nie ma wykupionego ubezpieczenia OC. Czyli niemal co setne auto. Nie oznacza to, że wszystkie te samochody poruszają się po drogach. Pewna część, zapewne na skutek niedopatrzenia, albo niedoinformowania właściciela, nie została wyrejestrowana. Właściciel nie korzysta z samochodu – i nie opłaca OC. I to wielki błąd. Auto powinno zostać wyrejestrowane w Urzędzie Komunikacji.

Tanie ubezpieczenie Oc - https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

Tanie ubezpieczenie Oc – https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

 

Kary za brak ubezpieczenia OC są wyższe w 2020 roku

Najgorsze jest to, że sporo aut i jednośladów, nie mających opłaconego OC, jednak po drogach się porusza. Trzeba pamiętać, że kary za brak OC są bardzo duże. Jeśli OC nie zostało opłacone na czas dłuższy niż 14 dni, kara w przypadku samochodu osobowego wynosi 5200 zł, w przypadku samochodu ciężarowego 7800 zł, a w przypadku jednośladów 870 zł.
Co oczywiste, samochód zostanie zatrzymany przez Policję i odholowany na parking policyjny.

Korzystanie z samochodu, który nie ma opłaconego OC wiąże się z dużo większym ryzykiem. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której posiadacz samochodu bez OC spowoduje kolizję.
Osoba poszkodowana w kolizji z pewnością wezwie Policję, jeśli dowie się, że sprawca wypadku nie ma OC. Tylko w ten sposób będzie mieć pewność, że ktoś poniesie koszty naprawy pojazdu.
A sprawca wypadku zostanie obłożony kosztami naprawy auta, dostanie karę za brak OC i straci pojazd. Koszt naprawy nowoczesnego samochodu może być bardzo wysoki. Jeden reflektor, wykonany całkowicie w technologii LED, kosztuje średnio od 2 do 4 tys. zł. Głowice radarowe tempomatu, ukryte za atrapą chłodnicy, kosztują po kilka tys. zł.

Co ciekawe, nie trzeba spowodować wypadku, ani zostać zatrzymanym do kontroli Policji, aby otrzymać karę za brak OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada odpowiednie narzędzia, dzięki którym jest w stanie namierzyć kierowców, którzy nie płacą OC i skutecznie obłożyć ich karą.
Zatem ryzykowanie, albo „udawanie nieświadomego” się nie opłaca.

Tanie ubezpieczenie Oc - https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

Tanie ubezpieczenie Oc – https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

 

Ubezpieczenie OC – dlaczego w ostatnich latach wzrosły jego ceny?

Ubezpieczenia OC nie należały do tanich, a dodatkowo, w ostatnich latach ich ceny wzrosły. W niektórych przypadkach kierowcy musieli zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Co było tego powodem?
Złożyło się na to kilka spraw: problemy z rentownością niektórych ubezpieczycieli, zwiększone kwoty świadczeń za szkody osobowe, nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzenie podatku bankowego i podatku Religi (12% każdej składki OC odprowadzane jest do Narodowego Funduszu Zdrowia, na poczet leczenia ofiar).

Tanie ubezpieczenie Oc - https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

Tanie ubezpieczenie Oc – https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

 

Ubezpieczenie OC – trzeba je mieć, ale nie musi być takie drogie!

Każdy pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC – od tego nie ma jakichkolwiek odstępstw. Na szczęście, na polskim rynku ubezpieczeniowym działa bardzo wiele towarzystw. Teoretycznie, zakres ubezpieczeń jest ten sam, ale jednak ubezpieczenia się od siebie różnią. Niektórzy ubezpieczyciele oferują już w standardzie holowanie, w razie awarii, albo tylko w razie uczestnictwa w wypadku. Jeden ubezpieczyciel oferuje holowanie do 100km, inny do 200km, a jeszcze inny – wcale. U niektórych NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) jest w cenie, u innych trzeba dopłacić. Jedni ubezpieczyciele oferują tańsze OC w dużym mieście, inni droższe. Jedni bardzo mocno premiują bezszkodową jazdę, inni mniej. Pozwala to na wybór odpowiedniego ubezpieczenia – albo maksymalnie okrojonego ze wszystkich dodatków, aby było jak najtańsze, albo takiego, które gwarantuje komfort korzystania z auta (holowanie, NNW, świadczenia dodatkowe).

Tanie ubezpieczenie Oc - https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

Tanie ubezpieczenie Oc – https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

 

Kalkulator ubezpieczeń – z nim wybierzesz najlepiej

Najtańsze są ubezpieczenia direct, czyli takie, które są sprzedawane online.
Można dzwonić do każdego ubezpieczyciela albo wypełniać na jego stronie formularz, pozwalający na wyliczenie OC (nie zawsze jest to możliwe). Ale jest znacznie wygodniejszy sposób. To kalkulator ubezpieczeń OC.

Znajdziemy go pod adresem: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/
Wystarczy kilka minut, aby wypełnić wszystkie dane i uzyskać przykładowe ceny ubezpieczeń w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

Spróbujmy wykonać kalkulację. Spróbujemy ubezpieczyć Toyotę Corollę, z 2005 roku, z silnikiem benzynowym 1398cm3, 5 – drzwiową. Potrzebujemy ubezpieczenia od 15 lutego 2020 roku.
Samochód będzie wykorzystywany prywatnie, przebieg 200 tys. km, przewidujemy, że w ciągu roku przejedzie 15 tys. kilometrów. Jesteśmy drugim właścicielem, auto pierwszy raz było zarejestrowane w Europie (sprowadzono je do kraju).
Obecny właściciel zarejestrował pojazd 1 stycznia 2015 roku.
Auto ma immobiliser, alarm, nie będzie użytkowane za granicą. Nie jest też uszkodzone. W nocy będzie parkowane na ulicy.

Nie podajemy ani numeru rejestracyjnego auta, ani swojego numeru telefonu.

Samochód będzie wykorzystywany przez 40 letniego kierowcę, z zawodu nauczyciela, mieszkającego w dużym mieście, żonatego, mającego dwoje dzieci. Człowiek w ciągu ostatnich 10 lat nie spowodował wypadku.

Spójrzmy na oferty cenowe:
Najtańsza oferta opiewa na 495 złotych. Za tą cenę otrzymamy OC oraz mały pakiet Assistance.
Za 545 zł kupimy ubezpieczenie OC w towarzystwie, które dodatkowo oferuje nam Assistance oraz holowanie do 100km po wypadku, a także auto zastępcze (również po kradzieży).
Za 571 złotych mamy OC, Assistance, holowanie do 100km oraz ubezpieczenie NNW w kwocie 10.000 zł.
Za 622 złote jedno z towarzystw oferuje nam OC i AC w podstawowym wariancie, obejmującym odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, albo jego całkowitego zniszczenia. Kwota, do jakiej pojazd zostanie objęty ubezpieczeniem AC to 10400 zł.
To tylko wybrane, najtańsze oferty. Łącznie, ofert jest prawie 40. Najwyższa opiewa na 1900 złotych.

Powyższy przykład pokazuje, dlaczego warto korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń OC.
• Można wybierać ubezpieczenia wedle kryterium ceny – od najtańszego wzwyż.
• Kalkulator w przejrzysty sposób przekazuje informacje o zakresie każdego ubezpieczenia – w kilkadziesiąt sekund można łatwo porównać, które ubezpieczenie zapewnia usługi dodatkowe – np. holowanie, Assistance, NNW, mini AC (w razie kradzieży) lub pełne AC.
• Wystarczy pół godziny, aby dokładnie porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie.
• Można zaznaczać konkretne oferty i porównywać je pomiędzy sobą.

Kalkulator ubezpieczeń OC to najlepszy sposób na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia i na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych co roku.

Tanie ubezpieczenie Oc - https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

Tanie ubezpieczenie Oc – https://www.motorewia.pl Źródło Freepik.com

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Najtańsze ubezpieczenie OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – jak je znaleźć? Dobrym rozwiązaniem jest porównywarka OC (internetowa). To taki kalkulator OC bez podawania danych (nie trzeba wpisywać numeru PESEL ani numeru telefonu do siebie). Porównywarka OC pozwala na szybkie znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC. Można sporo zaoszczędzić. Ubezpieczenie OC – sprawdzenie najtańszego trwa jedynie kilka minut. Trzeba wprowadzić kilka podstawowych danych. Ubezpieczenie OC co obejmuje – to jest bardzo ważna kwestia, z którą koniecznie należy się zapoznać przed wyborem konkretnej oferty. Jeden ubezpieczyciel może oferować w standardzie holowanie, inny tylko podstawowe ubezpieczenie i nic więcej. Czy lepsze jest ubezpieczenie OC PZU czy lepsze jest ubezpieczenie OC aviva? Kalkulator OC pozwoli na porównanie cen, zakresu usług i dzięki temu będzie można wybrać najlepsze ubezpieczenie dla siebie.

Podziel się