Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przerejestrowanie samochodu – na czym dokładnie polega?

Przerejestrowanie auta to, najkrócej wyjaśniając, ponowna rejestracja pojazdu przez nowego właściciela. Jeśli więc zakupiłeś pojazd na rynku wtórnym i to Ty jesteś jego nowym właścicielem, na Tobie właśnie ciąży obowiązek, aby przerejestrować auto. Procedura przerejestrowania konieczna będzie także w sytuacji, gdy samochód zostanie nam podarowany. Po prostu nowy właściciel auta musi dokonać przerejestrowania. Termin na przerejestrowanie to 30 dni. Niedochowanie tego terminu wiąże się z karą finansową w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Przerejestrowanie to zatem nic innego, jak zgłoszenie nabycia lub otrzymania pojazdu. Nowy właściciel musi także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (umowa kupna – sprzedaży) lub od darowizny oraz wyrobić nowe dokumenty pojazdu.

Czynność przerejestrowania może wiązać się z koniecznością zakupu ubezpieczenia OC. Owszem, najczęściej jest tak, że polisa przechodzi na nabywcę auta, jednak może okazać się, że poprzedni właściciel nie dopełnił obowiązku ubezpieczenia lub polisa OC wkrótce traci swoją ważność. W takim przypadku wraz z przerejestrowaniem samochodu należy zakupić ubezpieczenie OC. Najlepiej najpierw porównując oferty przy wykorzystaniu internetowego kalkulatora, jak ten na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Przerejestrowanie samochodu generuje konkretne wydatki. Po co zatem dodawać sobie wysokich kosztów źle wybranym ubezpieczeniem?

ALF10

 

Gdzie i jak przerejestrujesz samochód?

Przerejestrowanie samochodu realizowane jest przez wydziały komunikacji. To, gdzie musisz się udać, zależy od Twojego miejsca zamieszkania. Stąd też właściwym do załatwienia sprawy będzie:
• urząd starostwa powiatowego
• urząd miasta – jeżeli miasto jest na prawach powiatu
• urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy
Aby przerejestrować samochód, musisz złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami (lub zrobi to Twój pełnomocnik). Wzór wniosku dostępny jest zarówno na stronach internetowych urzędów miast, jak i w wydziałach komunikacji. Do wniosku należy dołączyć:
• dokument potwierdzający zakup (otrzymanie) pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny,
• dotychczasowe tablice rejestracyjne,
• potwierdzenie dokonania opłat,
• kartę pojazdu, o ile została ona wydana do samochodu,
• dowód rejestracyjny – w dowodzie musi znajdować się wpis o ważnym badaniu technicznym.
Pamiętaj, że brak jednego z wyżej wymienionych dokumentów uniemożliwi przerejestrowanie auta.

Ile aktualnie kosztuje przerejestrowanie auta? W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy łączny koszt to 256 zł, w przypadku auta zarejestrowanego w Polsce 180,50 zł, natomiast gdy samochód jest zarejestrowany w tym samym powiecie przerejestrowanie auta kosztuje 81 zł.

Ile trwa przerejestrowanie samochodu? Najpierw pracownicy wydziału komunikacji przerejestrują Twój samochód czasowo, tylko na 30 dni. Później auto zostanie przerejestrowane na stałe. Z kolei cała procedura w urzędzie załatwiana jest najczęściej „od ręki”.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się