Jeśli sprzedałeś niepotrzebny Ci już samochód, masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia. Zobowiązany jesteś zgłosić fakt sprzedaży auta w kilku instytucjach, a niedopełnienie tych formalności może grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podpowiadamy więc gdzie i w jakim terminie powinieneś złożyć konieczne oświadczenia i dokumenty. Oto pełny poradnik, który pozwoli Ci dopełnić wszelkich formalności.
Spisz umowę
Zawsze, sprzedając samochód, powinieneś spisać z nabywcą umowę kupna – sprzedaży. Dokument ten wprowadza przejrzystość w transakcję i jest jej dowodem. Będzie on potrzebny nie tylko Tobie, jako zbywcy, ale także kupującemu. Sporządźcie więc umowę w dwóch egzemplarzach zawierających pełne dane obydwu stron i podpiszcie czytelnie. W umowie powinny znaleźć się także dane pojazdu będącego przedmiotem transakcji: numer VIN, data produkcji, marka i model oraz pojemność silnika.
Umowa będzie Ci potrzebna w urzędach i instytucjach – na jej podstawie stwierdzą one, że samochód przestał być Twoją własnością, a jakiekolwiek roszczenia będą dotyczyły już wyłącznie nabywcy.
Wydział Komunikacji
Umowa kupna – sprzedaży samochodu jest oczywiście dokumentem wiążącym, ale należy pamiętać o zgłoszeniu faktu zbycia auta w Starostwie Powiatowym. Obowiązek ten wynika z Ustawy o Ruchu Drogowym i pozwoli Ci uniknąć jakichkolwiek roszczeń gdyby kupujący samochód spowodował wypadek, został ukarany mandatem lub używał samochodu do działalności przestępczej.
Oświadczenie złożyć należy na stosownym druku, który pobrać można przez Internet lub w Wydziale Komunikacji.
Będą potrzebne Ci także następujące dokumenty:
->dowód osobisty lub paszport – celem potwierdzenia tożsamości,
->umowa kupna – sprzedaży samochodu. Weź oryginalny egzemplarz – do wglądu.
Pamiętaj, że jeśli samochód miał więcej niż jednego właściciela – wszyscy muszą podpisać się pod oświadczeniem.
W przypadku sprzedaży samochodu będącego własnością firmy musisz wcześniej uzyskać wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.
Na dopełnienie formalności w Wydziale Komunikacji masz termin do 30 dni od daty spisania umowy kupna – sprzedaży samochodu.
Firma ubezpieczeniowa
W tym przypadku musisz się nieco bardziej pospieszyć. Na zawiadomienie ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu masz jedynie 14 dni od spisania umowy. Jeśli obowiązku tego nie dopełnisz – czekają Cię nieprzyjemne konsekwencje: firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od Ciebie zapłaty kolejnej raty ubezpieczenia samochodu i dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, z postępowaniem komorniczym włącznie.
Oto informacje, które zawierać powinno zawiadomienie:
->dane osoby sprzedającej i kupującego – imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania,
->załącznik w postaci umowy kupna – sprzedaży,
->w przypadku firm – adres siedziby firmy i numer REGON.
Formalności w firmie ubezpieczeniowej możesz załatwić za pośrednictwem kuriera lub poczty, wysyłając po prostu wymagane dokumenty. Zadzwoń wcześniej na infolinię Twojego ubezpieczyciela aby mieć pewność, że posiadasz wszystkie wymagane zaświadczenia i papierki.
Urząd Skarbowy
Każda transakcja sprzedaży podlega opodatkowaniu. Błędne jest przekonanie, że podatek od czynności cywilnoprawnych płaci wyłącznie kupujący. Według przepisów prawa nie ma żadnych powodów, dla których podatkiem nie można by obciążyć sprzedającego lub obydwu stron umowy. Aby uniknąć jakichkolwiek niejasności i problemów, w umowie kupna – sprzedaży należy zawrzeć zapis informujący o tym, na kogo spada obowiązek zapłacenia podatku. Jeśli w wyniku zawartych w umowie postanowień to Ty będziesz zobowiązany zapłacić fiskusowi należność z tytułu sprzedaży samochodu, musisz udać się do Urzędu Skarbowego, na stosownym druku złożyć oświadczenie i wyliczyć wysokość podatku na podstawie wartości samochodu. Tu warto pamiętać, że jeśli sprzedałeś pojazd znacznie poniżej ceny rynkowej (ponieważ na przykład zależało Ci na szybkim znalezieniu nabywcy), to Urząd Skarbowy może zakwestionować taką transakcję, a podatek i tak będziesz musiał zapłacić na podstawie wysokości ceny rynkowej.
W kilku przypadkach tylko nie masz obowiązku zapłacić podatku. Są to sytuacje, gdy wartość sprzedanego samochodu nie przekracza 1000 złotych. Podatku nie muszą płacić także osoby kupujące auto od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Dowód wpłaty musisz przechowywać przez okres minimum pięciu lat.
Obowiązek załatwienia tych trzech spraw spada na Ciebie po sprzedaży samochodu. Jeśli sprzedajesz samochód w skupie Auta7, pracownicy udzielą Ci szczegółowych informacji jakich formalności należy dopełnić więcej o ofercie tego skupu aut tutaj. Nie zapomnij o dopełnieniu żadnej z tych formalności w wyznaczonych terminach – dopiero po tym będziesz mógł cieszyć się spokojem i pieniędzmi otrzymanymi za sprzedany samochód.