Ileż to razy przegląd samochodu był dla Ciebie stratą czasu, która tylko uszczuplała domowy budżet? Pewni niezawodności swoich pojazdów kierowcy niechętnie zgłaszają się każdego roku do stacji diagnostycznych lub w ogóle je omijają. Tymczasem badanie techniczne okazuje się ważne dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Czego można dowiedzieć się podczas przeglądu i jakie są konsekwencje jego niewykonania?

Przegląd samochodu. Do czego jest potrzebny?

Z mechanikiem jest jak z dentystą. Wybieramy się do niego wówczas, kiedy problem zaczyna „boleć”. Jeśli w aucie coś piszczy, trzeszczy i skrzypi lub awaryjna kontrolka informuje o usterce, wiemy już, że „zajrzenie pod maskę” jest nieuniknione. Polskie prawo nakłada na kierowcach obowiązek cyklicznego badania diagnostycznego, jakim jest przegląd samochodu. Czemu ma on służyć? Dzięki niemu mamy możliwość dowiedzenia się:
     ->wszystkiego o aktualnym stanie technicznym pojazdu;
     ->sprawności pojazdu;
     ->zużycia poszczególnych podzespołów i układów;
     ->ewentualnych usterkach, które w najbliższej przyszłości trzeba będzie naprawić;
     ->wadach poważnych, które mogą zdyskwalifikować samochód z dalszego uczestnictwa w ruchu.

Przegląd samochodu - wszystkie informacje https://www.motorewia.pl Źródło zdjęcia" Freepik.com

Przegląd samochodu – wszystkie informacje https://www.motorewia.pl Źródło zdjęcia” Freepik.com

Przegląd samochodu – kiedy trzeba wykonać?

Badanie diagnostyczne pojazdu, zgodnie z polskim prawem musi być wykonywane raz w roku. Data końca okresu ważności przeglądu jest corocznie „wbijana” do dowodu rejestracyjnego, ale większość stacji diagnostycznych przypomina swoim klientom o zbliżającym się terminie wizyty. Co z nowymi samochodami? Po zakupie nowego samochodu z salonu przegląd wymagany jest do 3 lat od daty jego pierwszej rejestracji. Drugi odbywa się po kolejnych 2, a potem schemat wchodzi w standardowe, coroczne obowiązki.

Przegląd samochodu po terminie – grzeszki, które można wybaczyć, a które są karane?

Przegląd samochodu jest ważny dla samych kierowców. Tak go należy traktować. Dzięki niemu możemy zapoznać się z dokładnym stanem używanego przez nas samochodu, zapewniając bezpieczeństwo sobie i innym. Warto zatem przestrzegać wyznaczonego terminu zgłoszenia się do stacji. Co, jeśli zdarzy się o nim zapomnieć? Jakie czekają nas konsekwencje?

Wielu kierowców w nieuwadze zapomina o terminie badania technicznego samochodu. Uzupełnienie go przez późniejszy przyjazd do punktu diagnostyki nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Przegląd samochodu zostanie wykonany na takich samych zasadach. Co jednak na to policja?

Jeśli w trakcie kontroli policyjnej pojazdu, funkcjonariusz poinformuje o braku aktualnych badań technicznych samochodu, może wypisać upomnienie i skierować na badania techniczne. Zasada ta dotyczy tylko samochodów sprawnych.

Bywa jednak tak, że kierowcy chcą uniknąć wydatków. Są i tacy, którzy w badaniach diagnostycznych nie widzą sensu. Dla nich konsekwencje prawne mogą skutkować mandatem. Unikanie wykonywania przeglądu samochodu, zgodnie z przepisami prawa, objęte jest sankcją w postaci mandatu od 20 do 500 zł. Wysokość kary nakłada funkcjonariusz policji, który podczas kontroli ocenia stan techniczny pojazdu.

Przegląd samochodu jest więc ważny nie tylko ze względów bezpieczeństwa i własnej wiedzy, ale też budżetu, który może zostać nadszarpnięty w przypadku celowego unikania obowiązku.

Przegląd samochodu, a ubezpieczenie

Chociaż to dwie, różne dziedziny dotyczące samochodu, mają z sobą trochę wspólnego. Zapisy wielu firm ubezpieczeniowych, dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia AC mówią, że firma nie wypłaca odszkodowania, jeśli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie i rozmiar szkody, a samochód w chwili wypadku nie miał ważnych badań.

Przegląd samochodu okazuje się ważny, także z perspektywy ubezpieczenia. Po co płacić za coś, z czego się nie skorzysta, jeśli nie dopełni się innego obowiązku? Lepiej zatem pilnować wyznaczonych terminów badania.


Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Premio Bojszczak & Bounaas.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkiwane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się