Parkowanie sprawia trudność wielu kierowcom. Nawet tym doświadczonym. Od wielu lat samochody „rosną”. Widać to między innymi po modzie na auta typu SUV. Parkowanie dużym autem jest trudniejsze, niż małym. Ale wystarczy zainwestować w dobre czujniki parkowania. I wtedy parkowanie gdziekolwiek przestanie być stresujące.

Parkowanie w mieście – wyzwanie dla kierowców

Kierowca, który chce zaparkować samochód w centrum miasta, pod często uczęszczanym sklepem albo urzędem, przeżywa stres dwa razy.

Pierwszy raz, kiedy kierowca szuka wolnego miejsca.
Drugi raz, kiedy parkuje. Wielkość miejsc parkingowych jest taka sama. Tylko czasami inni kierowcy parkują tak, żeby utrudnić życie pozostałym.
A do tego dochodzą jeszcze władze niektórych miast, które nie lubią kierowców.

Wreszcie – zmieniły się nasze upodobania co do samochodów. Obecnie duża część pojazdów poruszających się po ulicach to SUV- y.

Jak zadbać o to, by cofanie nie było problematyczne?

Parkowanie tyłem jest szczególnie trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy widoczność jest ograniczona. W takiej sytuacji bardzo trudno jest określić, czy pojazd znajduje się w dużej odległości od ściany lub innego auta, czy może już niemalże zderzył się z przeszkodą. W przypadku kombi jest łatwiej, bo można orientować po tylnej szybie. Najtrudniej parkuje się sedanem. Albo autami, gdzie tylna szyba jest bardzo mała. Czasami samochód jest duży, a tylna szyba maleńka.
Wiele nowych aut ma już wbudowane rozwiązania, które ułatwiają określenie odległości od przeszkody i tym samym parkowanie, jednak kilkuletnie samochody zazwyczaj nie są wyposażone w to rozwiązanie. Na szczęście, można wyposażyć się w tego typu sprzęt odrębnie.

Czujniki samochodowe a kamera cofania

Wśród dostępnych rozwiązań wskazać można kamery cofania i czujniki parkowania. Te pierwsze są wyposażone w specjalną kamerę, która umożliwia monitorowanie przestrzeni bezpośrednio za samochodem. W tym przypadku niezbędny jest montaż monitora we wnętrzu auta – tak, by móc korzystać z dobrodziejstw kamery do oceny odległości od przeszkód. Na nieco innej zasadzie działają czujniki parkowania, choć zapewniają podobny efekt w postaci łatwiejszego ustawiania pojazdu w wybranym miejscu.

Czujnik parkowania jak działa Basotxerri, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Czujnik parkowania jak działa Basotxerri, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak działa czujnik parkowania?

W zależności od tego, jak rozlokowane są czujniki parkowania, możemy słyszeć sygnał dźwiękowy w związku ze zbliżającą się przeszkodą w tylnej części samochodu lub – w przypadku urządzenia o większej ilości czujników – z tyłu i z przodu. Zasada działania czujników jest bardzo prosta: im bliżej przeszkody się znajdujemy, tym donośniejszy i bardziej natarczywy dźwięk jest wydawany przez urządzenie.


Tego typu sprzęt może być skonstruowany dwojako:
– czujniki składające się tylko z montowanych na powierzchni pojazdu sensorów odpowiadających za ocenę odległości od przeszkody.
– czujniki złożone z sensorów oraz niewielkiej kamery, która umożliwia ocenę odległości nie tylko na podstawie głośności sygnału, ale również wizualnie.

Montaż czujników można przeprowadzić we własnym zakresie, bowiem nie jest to zadanie szczególnie skomplikowane.

Sensor parkowania, czujnik parkowania Thomas doerfer, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Sensor parkowania, czujnik parkowania Thomas doerfer, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Czujniki samochodowe – kiedy warto?

Czujniki parkowania to świetne rozwiązanie, gdy często parkujemy w niewielkich, słabo oświetlonych przestrzeniach. Wspominaliśmy wcześniej, że mogą one być przydatne w ciasnych miejscach parkingowych pod sklepami czy centrami handlowymi, jednak – co istotne – czujniki parkowania to także doskonała opcja jako wsparcie podczas parkowania w niewielkim garażu czy na ciasnym podjeździe.
Tego typu udogodnienie może przypaść do gustu młodym kierowcom, którzy – z uwagi na brak doświadczenia – nie czują się szczególnie pewnie podczas parkowania. Możliwość skorzystania z czujników parkowania czy kamery cofania sprawi, że ustawienie auta (zwłaszcza tyłem) w miejscu parkingowym nie będzie przysparzać większych trudności.

Czujniki parkowania – czy są odpowiednim wyborem do każdego samochodu?

Czujniki parkowania to rozwiązanie, dzięki któremu parkowanie staje się dużo prostsze. Jest to odpowiednia opcja do wszystkich samochodów, jednak warto wziąć pod uwagę również preferencje kierowcy. Sygnał pochodzący z czujników może wywoływać podenerwowanie, a przy tym część kierowców podnosi, że nie daje on pełnego obrazu sytuacji. Zasadniczo jednak, czujniki parkowania są dobrym wyborem w przypadku większości samochodów.

Basotxerri, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Basotxerri, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jaki wybrać czujnik parkowania?

Większość czujników parkowania jest skonstruowana w podobny sposób. Jedynymi kwestiami, nad którymi warto się zastanowić, jest ewentualna obecność dodatkowej kamery, która może dać kierowcy większą pewność podczas manewrów, a także ilość sensorów.
Jeśli chodzi o dodatkowy ekran z kamerą – to z pewnością duże udogodnienie, które pozwoli parkować łatwiej i wygodniej. Należy jednak pamiętać, że nie każda deska rozdzielcza pojazdu jest zaprojektowana tak, by umożliwić bezpieczny i zapewniający odpowiednią widoczność montaż ekranu.
Jeżeli zaś idzie o ilość sensorów wchodzących w skład czujników parkowania, to w przypadku większości zestawów mamy do czynienia z kompletem 4 bądź 8 czujników. Zdecydowanie lepszym wyborem są modele złożone z 8 sensorów, bowiem pozwalają one na takie rozmieszczenie czujników, by obejmowały one przestrzeń zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.

Nozilla, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Nozilla, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

 

Dopasowanie czujników do samochodu

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić baczną uwagę, jest dopasowanie czujników parkowania do konkretnego samochodu. Choć większość modeli jest uniwersalna, a co za tym idzie, można zamontować je do każdego pojazdu, to niektóre produkty są tworzone wyłącznie z myślą o konkretnej marce, a nawet modelu samochodu. Dlatego też przed zakupem określonego produktu warto zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu, zwracając szczególną uwagę na to, czy dane czujniki parkowania są uniwersalne, czy przeznaczone dla konkretnego modelu samochodów.


Czujniki samochodowe mogą okazać się bardzo pomocne podczas parkowania, ale również przejeżdżania przez ciasne uliczki czy niewielkie bramy. Dzięki nim możemy uniknąć nie tylko uszkodzenia własnego samochodu, ale również pojazdów innych osób!
Partnerem artykułu jest awparts.pl

ASDFS, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

ASDFS, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się