Kamper, świetne auto na wakacje czy na wyjazd o dowolnej porze roku, najczęściej kojarzy nam się z domem na kółkach przypominającym zwykłego busa albo samochód dostawczy. Ale warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka rodzajów kamperów. Pomimo tego, że wszystkie wyposażone w miejsca noclegowe, kuchnię, łazienkę oraz miejsce do przechowywania – różnią się jednak między sobą. Czym? Spójrzmy na najczęściej spotykane rodzaje kamperów. 

Kamper – van

To kamper o wielkości zwykłego samochodu typu bus. I rzeczywiście – ten rodzaj pojazdu powstaje poprzez zaadaptowanie busa dla potrzeb miłośników swobodnego podróżowania. Wyposażenie może być bardzo bogate i komfortowe jak na tak niewielki pojazd: zmieszczą się w nim łóżka, mały kącik kuchenny, zestaw wypoczynkowy oraz łazienka. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom wystarczy miejsca także do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Oznacza to, że wystarczy spakować kilka walizek, by móc wyruszyć w fascynującą podróż – bez konieczności rezerwowania miejsc noclegowych, zamawiania posiłków, bez żadnych ograniczeń.
Ale to nie wszystko, bowiem kamper typu VAN jest także pojazdem bardzo nowoczesnym. Może więc zostać wyposażony w system nagłośnienia, sprzęt audio – video, przyłącza prądu i gniazda USB – czyli we wszystkie elementy, których możesz potrzebować na co dzień. Znajdzie się miejsce nawet dla roweru.

Wyposażenie w takim pojeździe dostosowywane jest do indywidualnych potrzeb każdego klienta, a realizacją zamówień zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Pracujący w nich specjaliści doskonale wiedzą, jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

 

Do największych zalet kampera – VANa należą jego niewielkie gabaryty. Pozwolą one na szybkie pokonywanie kolejnych kilometrów. Kamper taki jest bardzo zwrotny w porównaniu do tradycyjnych samochodów kampingowych. Wszędzie można nim wjechać, zatem nie trzeba zostawiać pojazdu na bocznych drogach lub parkingach.  Ten rodzaj kampera to pojazd idealnego na weekendowe lub wakacyjne podróże. 

 

Kamper - VAN I Motorewia.pl

Kamper – VAN I Motorewia.pl

Kamper typu alkowa

To drugi, również bardzo popularny typ kampera. Cechą charakterystyczną alkowy jest dodatkowa przestrzeń sypialna, która znajduje się nad kabiną kierowcy. Wygodnie przenocują w niej dwie osoby. Rozwiązanie takie pozwala na podróżowanie większą grupą. Poza tym jednak kamper typu alkowa niewiele różni się od VANa i posiada jego zalety – jest to niewielki, zwrotny i stosunkowo szybki pojazd. I choć w dzień przestrzeń alkowy może być wykorzystywana do przechowywania bagażu, to jednak związane są z tym pewne niedogodności. Pierwszą z nich jest konieczność ciągłego przenoszenia bagaży do alkowy i z powrotem. Drugą natomiast kwestią godną uwagi jest przesunięcie się środka ciężkości wyraźnie nad kabinę kierowcy, a to już może stanowić poważne utrudnienie w czasie jazdy samochodem.

Kamper - alkowa I Motorewia.pl

Kamper – alkowa I Motorewia.pl

Kamper półintegral

To typ zabudowy kampera, którego charakterystyczną cechą jest część wypoczynkowa częściowo zintegrowana z kabiną kierowcy. Drugą różnicę stanowią wymiary części mieszkalnej – jest ona szersza nieco od szoferki. Brak alkowy nad kabiną kierowcy nieco ogranicza dostępną w środku przestrzeń, ale również czyni pojazd niższym niż kaper typu alkowa, a to ułatwia poruszanie się pod mostami lub w tunelach. Pojazd ten jest mniejszy niż poprzedni typ kampera, czego skutkiem jest jego mniejsza masa i zużycie paliwa.

Kamper typu integral firmy Hymer

Kamper typu integral firmy Hymer

Kamper integraf

W tym modelu kampera część mieszkalna jest zintegrowana z kabiną kierowcy, brak tu wyraźnej granicy między nimi. To najbardziej luksusowe pojazdy campingowe, a więc i najdroższe. Ich zaletą jest możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni oraz wprowadzenia autorskich rozwiązań w zakresie rodzaju i rozmieszczenia wyposażenia. Produkowane są seryjnie, choć niektórzy z producentów uwzględniają indywidualne potrzeby i wymagania klientów.
Kamper typu integral jest pojazdem znacznie cięższym od poprzednich modeli, a to wpływa niestety negatywnie na jego możliwości załadunkowe.

Dzięki szerokiej gamy różnorodnych rozwiązań możemy podróżować wygodnie, nie martwiąc się o rezerwację pokoi hotelowych i każdego dnia jadąc tam, gdzie tylko zapragniemy.w ostatnich latach zainteresowanie tego typu pojazdami znacznie się zwiększa w Polsce. 

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się