Dzisiejszą gwiazdą Motorewii jest Nissan Qashqai pierwszej generacji, kompaktowy crossover, produkowany w latach 2006 – 2013.

Większość producentów aut stara się, aby miały one proste nazwy i jak najbardziej urozmaicone nadwozia. W tym celu nawet miniaturowe crossovery z litrowymi silnikami stylizuje się na terenówki z prawdziwego zdarzenia, choć każda z nich zakopałaby się na pierwszej lepszej drodze pod miastem, a ich piękne, lakierowane plastiki wyglądałyby tak, jakby swoim pazurem podrapał je sam Freddy Krueger. W przypadku Qashqaia jest odwrotnie – auto w ogóle nie jest stylizowane na terenówkę, za to ma skomplikowaną nazwę, aby wieloletnie pracownice urzędów komunikacji i skarbówek, nieporadnie przebierające jednym palcem po klawiaturze komputera, pogimnastykowały nieco głowę podczas rejestracji auta.

Jeszcze kilkanaście lat temu auta Nissana były uznawane za wzór niezawodności. Jednakże Nissan złączył swe siły z francuskim Renault, co zdaniem wielu osób spowodowało zwiększenie awaryjności japońskich pojazdów. Takie rozwiązanie pomogło jednak ograniczyć koszty opracowywania wielu nowych technologii. Przykładem jest właśnie Nissan Qashqai, który dzieli płytę podłogową z Renault Koleos, a do tego oferowany jest z francuskimi silnikami wysokoprężnymi z rodziny dCi.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

W 2009 roku Qashqai przeszedł facelifting, w czasie którego zmieniono kształt błotników, przednich reflektorów, przedniego zderzaka, a także tylnych lamp, wyposażonych w diody LED. Producent zmienił także wygląd deski rozdzielczej a także zastosował lepsze materiały we wnętrzu i nieco lepsze wyciszenie kabiny.

Nissan Qashqai – wygląd zewnętrzny

Nissan Qashqai nikogo nie udaje, tylko jest sobą. Jest pięciodrzwiowym crossoverem o kompaktowych wymiarach. Auto nie udaje terenówki, bo nią nie jest. Ma niewielki prześwit a jego zawieszenie ma też niewielki skok. Poza tym w jeździe poza miastem przeszkadza też brak osłon, typowych dla terenówek.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

W Nissanie Qashqai nie ma grama agresywnych kształtów, bo i żadnych sportowych aspiracji on nie posiada. Nie ma w nim tandetnych rozwiązań, polegających na stosowaniu mnóstwa chromu, gryzących w oczy kolorów, przednich reflektorów w kształcie „przymrużonych oczu drapieżnika” i ostrych przetłoczeń. Sylwetka jest zgrabna i poprowadzona łagodną linią. Pas przedni to udana kompozycja łagodnie zaprojektowanych reflektorów, atrapy chłodnicy z potężnym logo, umieszczonym nad chromowymi listwami ułożonymi w kształt litery U, a także zderzaka, w którego dolnej części znajduje się nakładka z tworzywa sztucznego z okrągłymi światłami przeciwmgielnymi oraz kratką wlotu powietrza. W linii bocznej uwagę zwraca wnosząca się ku tyłowi dolna linia okien, masywne osłony z tworzywa, umieszczone w dolnej części drzwi oraz delikatne przetłoczenie pod linią okien i optycznie powiększone nadkola. Tył auta jest najbardziej zachowawczy, podobać się może tylko kształt tylnych lamp, ale i on na długo nie zostaje w pamięci.

Nissan Qashqai ma 4315 mm długości, 1785 mm szerokości i 1605 mm wysokości. Rozstaw osi mierzy 2630 mm.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

Oprócz standardowej, pięciomiejscowej wersji, Nissan Qashqai produkowany był też w przedłużonej wersji siedmioosobowej, posiadającej trzeci rząd z dwoma miejscami. Auto w tej wersji jest nieco dłuższe (4535 mm) i ma zwiększony rozstaw osi (2760 mm).

Nissan Qashqai – wnętrze kabiny i wyposażenie

Ilość przestrzeni we wnętrzu samochodu nie odbiega od tego, co oferują typowe, pięcioosobowe kompakty. Ważne jest to, że w aucie w miarę swobodnie poczują się nawet wysokie osoby, zarówno podróżujące na przednich fotelach, jak i na tylnej kanapie. Fotele są bardzo wygodne, tak samo, jak tylna kanapa. W przypadku tylnej kanapy, można ją nie tylko składać, ale i regulować kąt pochylenia jej oparcia. Ładowność samochodu wynosi 415 kg. Trzeba jednak pamiętać, że wnętrze jest dość wąskie, zatem najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróżowanie dwóch dorosłych osób z tyłu samochodu.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

Ilość przestrzeni bagażowej także nie rzuca na kolana i jest mniejsza od tej, jaka oferuje wiele kompaktowych kombi. Standardowo Nissan Qashqai zapewnia bagażnik o pojemności 410 litrów, po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń wzrasta do 1513 litrów.

Miejsce pracy kierowcy jest przejrzyste i łatwe do opanowania, choć na pierwszy rzut oka jest niezbyt nowoczesne a nawet przyciężkie. To wina przede wszystkim wyglądu kierownicy oraz archaicznych wlotów powietrza. Skądś je znamy, tak samo kształt kierownicy jest znajomy. Skąd? Z Dacii Sandero i Logan. Różnica polega jedynie na tym, że w Nissanie zastosowano kierownicę wielofunkcyjną, „luksus” niedostępny dla nabywców Dacii. Z drugiej strony jednak deska rozdzielcza Qashqaia niebezpiecznie przypomina tą z Dacii Lodgy.

Ładne i czytelne są standardowe, duże tarcze zegarów, pomiędzy którymi znajduje się niewielki wyświetlacz komputera pokładowego. Drugi, o wiele większy (przekątna ekranu 7 cali) montowany był w bogatych wersjach w środkowej konsoli, tuż pod wlotami nawiewów. Duży ekran przeznaczony był między innymi do korzystania z fabrycznej nawigacji oraz tylnej kamery cofania.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

Auto standardowo miało na pokładzie sześć poduszek powietrznych, ESP, manualną klimatyzację i elektrycznie sterowane szyby. Można znaleźć lepiej wyposażone pojazdy, między innymi z napędem na cztery koła, reflektorami ksenonowymi i skórzaną tapicerką.

Nissan Qashqai – zawieszenie i wersje silnikowe

Auto ma niezależne zawieszenie wszystkich kół z ramą pomocniczą. Z przodu zastosowano kolumny McPhersona, z tyłu zawieszenie wielowahaczowe, dzięki któremu Nissan zapewnia całkiem niezły komfort jazdy, nieco lepszy od pojazdów kompaktowych, w większości wyposażanych w belkę skrętną. Niestety, trwałość elementów zawieszenia nie jest mocną stroną tego pojazdu. Do typowych usterek tego modelu zaliczyć można szybkie zużywanie się łączników stabilizatora, amortyzatorów a także silentblockow i samych wahaczy. Szybkiemu uszkodzeniu ulegają także łożyska przednich kolumn resorujących.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

Standardowo Nissan Qashqai wyposażany był w napęd na przednią oś. Produkowano także pojazdy z napędem 4×4. W tych wersjach stosowane było sprzęgło międzyosiowe. Kierowca takiego pojazdu, za pomocą okrągłego pokrętła za dźwignią zmiany biegów, może wybierać jeden z trybów jazdy – 2WD (napęd na przednią oś), Auto (automatyczny rozdział mocy na obie osie) i Lock.

Pod maską auta montowane były silniki benzynowe oraz francuskie jednostki wysokoprężne z rodziny dCi. Tradycyjnie, nie polecamy silników Diesla i nie chodzi to u to, że są to jednostki produkowane we Francji. Po prostu zawsze radzimy omijać współczesne Diesle z daleka. Samochód kupuje się po to, aby sprawiał przyjemność i aby był funkcjonalny, a nie po to, aby był źródłem kosztownych problemów.

85025_1_5

Pod maską auta montowano dwie jednostki benzynowe. Czterocylindrowy silnik o pojemności 1.6 litra generował moc 115KM, a po modernizacji 117 KM. Jednostka zużywa ok. 8.5 – 9 l/100 km w mieście i ok. 6.5 – 7l/100 km w czasie jazdy po trasie. Auto z tym silnikiem pod maską rozpędza się do setki w 12 sekund. Większa, dwulitrowa jednostka generuje moc 140KM. Zużywa ona około 11 l / 100 km podczas jazdy po mieście oraz ok. 8 l podczas jazdy po trasie. Auto z większym silnikiem jest dynamiczniejsze – do setki rozpędza się w 10 sekund. Dane dotyczą spalania aut z napędem na przednią oś. W przypadku pojazdów z napędem 4×4, spalanie jest wyższe.

Nissan Qashqai – typowe usterki i problemy

Samochód okazał się dużym komercyjnym sukcesem, ale jego debiut nie był łatwy. Producent prowadził cały szereg akcji naprawczych, w czasie których usuwano problemy, dotyczące przedniego zawieszenia, przekładni kierowniczej oraz samego wspomagania kierownicy.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe

W toku eksploatacji na jaw wyszły także inne problemy, w tym te dotyczące zawieszenia, o których wspomnieliśmy wcześniej. Poza tym w autach z nieco większymi przebiegami trzeba spodziewać się konieczności wymiany łożysk kół, kosztownej, bo trzeba wymieniać razem z piastami. Zdarzają się także drobne problemy, dotyczące niewielkich podzespołów, na przykład zamków, czy elementów wyposażenia kabiny. Niekiedy przyspieszonemu zużyciu ulegają także elementu układu hamulcowego – na przykład zaciski. Zdecydowanie najsłabszym elementem tego pojazdu jest zawieszenie. Chyba, że ktoś zażyczy sobie kupna pojazdu z silnikiem dCi, wówczas lista powiększy się o typowe i kosztowne problemy, takie jak zużyte wtryskiwacze, turbosprężarki, dwumasowe koła zamachowe, filtry cząstek stałych i na deser
awaryjne panewki w jednostkach 1.5 dCi.

Właściciel musi także dbać o klimatyzację, zdarzały się bowiem awarie sprężarek.

Nissan Qashqai to ciekawa propozycja dla osób, które potrzebują wygodnego pojazdu dla niewielkiej rodziny, najlepiej czteroosobowej, o spokojnej linii nadwozia, do eksploatacji przede wszystkim w mieście.

NISSAN QASHQAI  Źródło: materiały prasowe

NISSAN QASHQAI
Źródło: materiały prasowe


 

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się