Dziękuję za jazdę Madame! Teraz pojadę na parking. Gdyby madame mnie potrzebowała, proszę tylko delikatnymi paluszkami musnąć klawiaturę smartfona, a przybędę natychmiast! Kłaniam się!
Au revoir! Bonne soirée!

I odjeżdża. Sam jedzie na parking, parkuje. Nie bluźni na innych, że krzywo stanęli, nie śmieje się, że któryś z metalowych kolegów jest tańszy wielokroć od niego. Sam się wyłącza po zaparkowaniu, sam się zabezpiecza przed złodziejami, zanim jeszcze wyłączy silnik, zamelduje swojej Pani lub Panu – Madame! / Monsieur! Czekam w legowisku, będę tu warował w oczekiwaniu na sygnał!

Nie jest to żadna fantazja z filmów science fiction klasy D. To rzeczywistość!

Lexus Ls600H, wyposażony w system Inteligent Park Assist parkuje prawie samodzielnie, natomiast Audi A8 z systemem Audi Piloted Driving samo pojedzie na parking, znajdzie wolne miejsce, zaparkuje i na wezwanie kierowcy – przyjedzie po niego.

Możliwość skorzystania z tego udogodnienia nie jest oczywiście tania. Żeby kupić Lexusa Ls600H albo Audi A8 z takimi udogodnieniami, trzeba mieć minimum sześćset tysięcy złotych do wydania.

Dla większości rodaków pozostanie zatem sprawdzony system:
- Kryśka! Otwórz okno i zerknij do tyłu, bo baran tak stanął, że nic nie widać!
- Mietek! Jedź! Czekaj! Dobra jest.

Lexus LS600H i Inteligent Park Assist

Madame! / Monsieur! Proszę wskazać mi kierunek i nadać prędkość, a podążę tam z radością! – rzecze Lexus LS do swego kierowcy i błyska zachęcająco światełkami na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.

Lexus LS600h

Lexus LS600h

Lexus LS wyposażony jest w asystenta parkowania IPA czyli Intellitent Park Assist. Cóż to za cudo?To po prostu system czujników, który skieruje auto na wskazane przez kierowcę miejsce parkingowe.

System uruchamia się automatycznie po włączeniu przez kierowcę wstecznego biegu. Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym automatycznie prezentowany jest obraz z tylnej kamery. Kierowca musi wybrać sposób parkowania – równolegle lub prostopadle no i oczywiście, Madame czy Monsieur za kierownicą muszą Lexusowi wskazać miejsce do parkowania. Tak dobrze nie ma, że auto znajdzie je sobie samo. Może w przyszłości powstanie system dla Lexusa, dzięki któremu auto nie tylko samo znajdzie miejsce parkingowe, ale jeszcze do tego wypchnie jakiegoś nieszczęśnika, żeby sobie zrobić przestrzeń i na dodatek, w wersji złośliwej, zadzwoni po straż miejską, żeby gada zadenuncjować. Powróćmy jednak do systemu. Kierowca wybiera miejsce do parkowania na wyświetlaczu, zatwierdza je i… kontroluje prędkość wjazdu auta na miejsce parkingowe, która maksymalnie wynosi cztery kilometry na godzinę. Zakończenie manewru następuje po silniejszym naciśnięciu hamulca.

Lexus LS 600h

Lexus LS 600h

W przypadku parkowania równoległego, właściciel auta musi stanąć tuż za wybranym miejscem, tak jak przy standardowym parkowaniu tego typu, nie wspomaganym przez asystenta. Potem znów wystarczy wybrać na wyświetlaczu miejsce i rodzaj parkowania i auto zaczyna szaleńczy taniec kołem kierownicy.

System IPA wykorzystuje w działaniu kamerę, umieszczoną nad tablicą rejestracyjną oraz ultradźwiękowe czujniki odległości.

Audi A8 i duchy za kierownicą

Madame! Monsieur! Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić minę parkingowego, który widzi, że oto nagle stojące na parkingu Audi A8 samodzielnie uruchamia silnik, wyjeżdża z miejsca parkingowego i wolniutko jedzie do wyznaczonego przez właściciela miejsca? Mogłoby się to skończyć zawałem, a przynajmniej opowieściami o duchach, opowiadanymi przy imieninowym stole.

Poniższy film rozwiewa jednak wszelakie wątpliwości co do tego, że nasz potencjalny parkingowy, pracujący na parkingu wielopoziomowym, nie miał zwidów i nie pił w pracy.

Audi Piloted Driving – samochód zdalnie sterowany

Dzieci lubią sterowane radiem samochody, którymi szaleją po podłodze mieszkania czy działki. Rodzice teraz mogą nie być gorsi. Jeśli tylko stać ich będzie na Audi A8, wyposażone w Audi Piloted Driving, to będą mogli sterować swoim autem za pomocy smartfonu.

Właściciel auta wydaje tylko polecenie za pomocą smartfonu, wyposażonego w specjalną aplikację. Auto samodzielnie jedzie na parking, samodzielnie znajduje wolne miejsce i samodzielnie parkuje. Potem wyłącza się i czeka, aż właściciel je przywoła za pomocą smartfonu. Wówczas uruchamia się i powolutku zmierza w stronę miejsca, ustalonego przez właściciela. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Lodówka, która sama pójdzie do sklepu po zakupy?

audi2

System ma pewne ograniczenie, dzięki któremu można odetchnąć ze spokojem. Auto bowiem samodzielnie parkuje tylko na niektórych, bardzo nowoczesnych parkingach podziemnych i wielopoziomowych. Muszą być one wyposażone w centralny komputer. To on bowiem prowadzi samochód po tym, jak kierowca wyda komendę na smartfonie do znalezienia miejsca i zaparkowania.
Centralny komputer na parkingu ma przede wszystkim w pamięci dokładny plan wszystkich powierzchni, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie poprowadzić Audi do wolnego miejsca, poprzez wykorzystanie WLAN.

Dodatkowo prowadzenie auta wspomagają czujniki laserowe na parkingu, które monitorują ruch samochodu. W samochodzie z kolei sytuację na drodze monitoruje dwanaście czujników ultradźwiękowych i kamery

Audi A8

Audi A8

wideo.

Zatem nici z marzeń o straszeniu sąsiadów parkującym samodzielnie Audi pod domem, albo ze szpanowania pod hipermarketem w niedzielę, kiedy to na oczach przerażonej gawiedzi auto samodzielnie podjechałoby po wychodzących ze sklepu właścicieli i jeszcze otworzyłoby bagażnik, robiąc miejsce na kilka foliowych toreb.

Nic jednak straconego. Audi pracuje bowiem nad dalszym udoskonaleniem swojego systemu. Może dzięki temu będzie kiedyś samodzielnie wjeżdżać do garażu?Elefanta.pl

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

Podziel się