Off-road to niesamowity sport, w którym można zakochać się już od pierwszej jazdy. Zmagania terenowym samochodem gdzieś na bezdrożach mogą działać odstresowująco, pozwalając nam całkowicie oddać się chwili. Zanim wyruszymy jednak w swoją pierwszą podróż samochodem 4×4, musimy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Warto przygotować się na to, że będzie ich całkiem sporo – ale za to jak poprawią one nasz komfort i bezpieczeństwo!

Opony przystosowane do terenu

Planując swoją pierwszą wycieczkę samochodem terenowym, warto zastanowić się, gdzie dokładnie będziemy chcieli jeździć. Najrozsądniejsze wydaje się stawienie czoła terenowi o stosunkowo niskim “stopniu trudności” – dopiero wraz z nabyciem doświadczenia będziemy mogli jeździć po nieco bardziej wymagających bezdrożach. Od tego, co i gdzie dokładnie zamierzamy robić naszym samochodem 4×4 (np. jeździć po piasku, po kamieniach albo pagórkach), w dużej mierze zależy to, w jakie akcesoria powinniśmy wyposażyć się w pierwszej kolejności. Najważniejsze są oczywiście odpowiednie opony. Możemy wybierać m.in. spośród opon terenowych typu All Terrain, nadających się do różnych rodzajów nawierzchni, bądź też Mud Terrain czy Extreme (na trudne oraz bardzo trudne warunki). Na początek najlepsze będą opony All Terrain, które pozwolą nam pokonywać stosunkowo łatwy teren, zapewnią też wystarczający komfort podczas jazdy po utwardzonych drogach.

OFFROAD / Motorewia.pl I Źródło: https://www.freeimages.com/

OFFROAD / Motorewia.pl I Źródło: https://www.freeimages.com/

Lina oraz wyciągarka

Jakie są inne potrzebne akcesoria? Każdy off-roadowiec – nawet ten początkujący – koniecznie musi pamiętać o linie holowniczej oraz wyciągarce. Przedmioty te potrzebne są w sytuacjach, kiedy złapiemy tzw. “wklejkę”, czyli ugrząźniemy w błocie, piachu lub śniegu. Wyciągarka wraz z liną pomogą nam wydostać się z pułapki (oczywiście najlepiej nie jeździć w pojedynkę, zwłaszcza na początku swoich przygód z off-roadem – wyciągarka przydaje się wtedy, kiedy ktoś inny może pomóc nam w jej obsłudze, a my w tym czasie zasiadamy za kierownicą własnego auta). Jeśli chodzi o linę, za którą bezpośrednio wyciągamy pojazd, musi ona być jak najbardziej wytrzymała i bezpieczna w użyciu. Korzystanie z wielu lin grozi uszkodzeniem samochodu lub ciała – gdy lina stalowa lub kinetyczna się odczepi lub urwie, pędzi z taką siłą odśrodkową, że może nawet rozbić szybę, narażając kierowcę na uszczerbek na zdrowiu. Warto zdecydować się więc na linę kinetyczną z nylonu-66, czyli nowość na rynku akcesoriów off-road. Tego typu lina holownicza jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od innych, bardziej miękka w dotyku oraz o wiele trwalsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, wilgoć itd.). Pamiętajmy, że dobra lina spokojnie może posłużyć nam przez wiele długich lat.

OFF ROAD I Motorewia.pl I Źródlo: https://www.freeimages.com/

OFF ROAD I Motorewia.pl I Źródlo: https://www.freeimages.com/

Oświetlenie i narzędzia

Kolejnym istotnym akcesorium jest panel oświetleniowy lub lampa stojąca. Panel przydaje się w nieco bardziej “zaawansowanych” podróżach, jeśli planujemy pokonywać bezdroża np. nocą. Tego typu akcesorium, wyposażonym w szereg małych lampek, możemy umieścić chociażby z przodu na dachu, dzięki czemu droga przed nami będzie dostatecznie doświetlona. Off-roadowcy mogą wybierać spośród lampek LED lub halogenów – jedne dają bardziej skupione, a inne bardziej rozproszone światło. Jeśli chodzi o lampkę stojącą, to przydaje się ona szczególnie w sytuacjach, kiedy robi się ciemno, a trzeba zajrzeć pod maskę lub zatrzymać się na postój gdzieś w głuszy. Jeszcze innym przedmiotem, bez którego nie wolno zapuszczać się w teren, jest oczywiście skrzynka z narzędziami. W sklepach z akcesoriami off-roadowymi można znaleźć specjalne zestawy narzędziowe, dopasowane do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że bez narzędzi trudno będzie poradzić sobie w przypadku choćby najmniejszej awarii – taką skrzynkę powinien wozić ze sobą zresztą każdy kierowca, nawet ten, który używa samochodu wyłącznie do dojazdów do pracy.

W świecie off-roadu istnieje oczywiście znacznie więcej akcesoriów przydatnych w podróżach po nieutwardzonych szlakach. Większość z nich odnajdziecie w ofercie sklepu Janpol4x4.pl. Na początek warto jednak wyposażyć się w powyższy zestaw, który stanowi absolutną podstawę. Gdy przygotujemy już samochód i akcesoria, nie pozostaje nam nic innego, jak ruszyć w wyczekaną podróż. Powodzenia!

Źródło: https://www.freeimages.com/

Źródło: https://www.freeimages.com/


ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny, niewpisujący się w pełni do ogólnego kanonu tego wesołego zawodu. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Kocham motoryzację i dlatego o niej piszę. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega głównie na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Gdzie jeszcze można mnie przeczytać? Na Motointegrator (mi.eu - poradniki), w portalu Autofakty.pl, na Allegro.pl (nic nie sprzedaję – dział: motoryzacja – poradniki), a także w wielu artykułach poradnikowych, reklamowych i content marketingowych, pisanych dla kilku cenionych marek. Jest mi niezwykle miło, że odwiedzacie Państwo moją stronę. Kontakt: redakcja@motorewia.pl