Układ hamulcowy w samochodzie nie jest wieczny. W jego skład wchodzą elementy eksploatacyjne, które trzeba co pewien czas poddać wymianie. Jednym z objawów ich zużycia jest pisk.

Metaliczny pisk pojawia się podczas hamowania i w czasie jazdy. Może być długotrwały, może być przerywany, może być okresowy. W każdym razie jest to sygnał, że czas wymienić klocki hamulcowe, albo również i tarcze hamulcowe. Piszczenie może pojawić się także w autach wyposażonych w hamulce bębnowe. Obecnie montuje się je przede wszystkim w małych autach, na ich tylnej osi.

Wiele modeli klocków hamulcowych posiada wbudowane czujniki zużycia. Pomimo pięknej nazwy, nie mają one nic wspólnego z elektroniką. Cały czujnik to po prostu kawałek metalowej blaszki. Zaczyna ona trzeć o powierzchnię roboczą tarczy hamulcowej, gdy warstwa cierna klocka jest mocno starta. Klocki przeciętnie wytrzymują od trzydziestu do sześćdziesięciu, a nawet siedemdziesięciu tysięcy kilometrów. Wszystko zależy od sposobu jazdy (często hamowanie w mieście albo ostra jazda przyspiesza zużycie klocków) a także od ich jakości, bo można kupić też takie, które zaczną hałasować już po dwudziestu tysiącach kilometrów. Jeśli klocki zaczynają dopominać się wymiany, to warto to zrobić jak najszybciej. W przeciwnym wypadku zużyte klocki zniszczą tarcze hamulcowe. A te mają znacznie większą trwałość niż klocki, bo mogą wytrzymać nawet sto dwadzieścia tysięcy kilometrów przebiegu.

Istnieje też inny, prozaiczny problem. W czasie jazdy po drogach gorszej jakości pomiędzy powierzchnię cierną klocka a powierzchnię roboczą tarczy hamulcowej mogą dostać się drobinki piasku albo innych zanieczyszczeń i mogą powodować piszczenie. Po kilkakrotnym hamowaniu problem powinien ustąpić.

Powierzchnia cierna klocków hamulcowych powinna idealnie przylegać do powierzchni roboczej tarcz hamulcowych. Kiedy kierowca naciśnie pedał hamulca, pompa hamulcowa tłoczy płyn poprzez metalowe i gumowe (elastyczne) przewody hamulcowe bezpośrednio do zacisków. Tutaj wysuwający się tłoczek powoduje dociśnięcie powierzchni ciernych klocków do tarcz – od wewnętrznej i od zewnętrznej strony. Nacisk powoduje zwolnienie i zatrzymanie auta. Nic nie powinno piszczeć. Tyle teorii.

Skąd zatem piski w czasie hamowania?

Pojawiają się one wtedy, gdy klocki i tarcze nie przylegają do siebie idealnie a siła tarcia nie jest jednostajna. Najczęściej powodem są drgania. A co je wywołuje? Tarcze hamulcowe mogą być zwichrowane. Można je łatwo uszkodzić, kiedy są rozgrzane po hamowaniu a auto nagle wjedzie w głęboką kałużę. Następuje nagłe schłodzenie i… zwichrowanie.

Hamulce mogą piszczeć, kiedy tarcze hamulcowe będą mieć rowki. Te mogą pojawiać się w tych autach, które są mało używane, przez co ich tarcze są mocno skorodowane. Rowki mogą pojawiać się także wtedy, gdy zastosuje się nieodpowiednie klocki, najtańsze i najtwardsze.
Zazwyczaj najtańsze klocki hamulcowe są bardzo twarde i niszczą tarcze.

Photo credit: cthoyes via Foter.com / CC BY-NC-ND

Photo credit: cthoyes via Foter.com / CC BY-NC-ND

Powodem piszczenia może być też niewłaściwy montaż. Dotyczy to przede wszystkim tarcz hamulcowych. Przed założeniem nowych mechanik powinien dokładnie oczyścić piastę koła z rdzy. Jeśli tego nie zrobi, tarcza może pracować tak, jakby była zwichrowana. Mechanik albo właściciel auta może też źle zamontować klocki hamulcowe, tak, że występują luzy w ich mocowaniu. To także może powodować pisk na skutek niewłaściwego, nierównomiernego dociskania klocka do tarczy.

Powodem piszczenia może być też nierównomierne zużycie tarcz i klocków.

Niekiedy pisk pojawia się także wtedy, gdy doszło do przegrzania tarcz hamulcowych (do czego dochodzi podczas jazdy w górach albo podczas ostrej, sportowej jazdy), a na ich powierzchni pojawił się osad.

Piszczeć mogą także hamulce bębnowe. A kiedy to robią? Wtedy, gdy zaatakuje je korozja, która pożera mechanizm samoregulacji luzów szczęk.

Sprawny układ hamulcowy pozwala uratować życie i zdrowie swoje oraz innych użytkowników drogi. Dlatego warto o niego dbać. Żeby zawsze zatrzymać się tam, gdzie chcemy.

Photo credit: Jon Matthies via Foter.com / CC BY-NC-ND

Photo credit: Jon Matthies via Foter.com / CC BY-NC-ND

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się